Uluslararası Ticaret Günleri ‘ 17 6 Mart 2017 – Gönderim: Etkinlikler

1.GÜN

21 Gün 37 Derece İş Topluluğu olarak düzenlediğimiz Geleneksel Uluslararası Ticaret günlerinin 1.gününü tamamladık. Teması “İnovasyon” olan etkinliklerimizin ilk gününde TİM, THY ve Şişecam gibi ihracatımıza önemli katkıda bulunan firmalara ev sahipliği yaptık. Etkinliğimiz ilk olarak Bölüm Başkanımız Doç.Dr. Hakan TUNAHAN’ın konuşmasıyla başladı. Tunahan; Sakarya Üniversitesi Uluslararası Ticaret bölümü olarak inovasyona açık bir bölüm olduğumuzu ve bu sayede kendimizi dış dünyada da tanıtarak 2 ödüle sahip olduğumuzdan bahsetti. Ardından İşletme Fakültesi Dekanımız Prof.Dr.Ahmet Vecdi CAN topluluğumuzun fakültenin en inovatif topluluklarından biri olduğunu vurguladı. Sonrasında konuklarımızdan ilki olan Türkiye İhracatlar Meclisi Genel Sekreter Yardımcısı Tamer GÜNDOĞAN mikrofonu aldı. Türkiye ve Dünya ekonomisindeki gelişmeleri anlattı. Gündoğan, 2016 da dış ticaret açığımızın düştüğünü fakat istikrarın sürmesi için inovasyon, arge, tasarım ve markalaşma üzerinde çalışmaların yoğunlaşması gerektiğini belirtti.2. konuğumuz olan Türk Hava Yolları Kurumsal İnovasyon ve Projeler Başkanı Adem YILMAZ; Her çalışmanın İnovasyon olmadığını, inovasyonun ek katma değer yaratan yenilikler ve ekip çalışması olduğunun üzerinde durdu. Sözlerine Avrupa’da üst üste en iyi hava yolu seçildiklerini,120 ülkeye uçabildiklerini ve 1000’nin üzerinde projelerinin olduğunu fakat bu çalışmaların rakip firmalara göre azınlıkta kaldığını bunun için inovasyona ve proje üretimine önem verilmesi gerektiğini belirterek son verdi. 3. ve son konuğumuz olan Şişecam Yenilik ve Kalite Yönetim Müdürü Dr. Hakan SESİGÜR ;“Arge’de, inovasyonda ve yenilikte bir yere gelmek istiyorsak genelin dışında bir şeyler yapmalıyız”dedi.13 ülkede üretim ve 150 ülkeye ihracat yapıyor olmamıza rağmen bunun yeterli olmadığını ve yüksek teknolojiyi satan şirketlerin azlığından bahsetti. Soru-Cevap kısmımızın ardından misafirlerimize 21 Gün 37 Derece Hatıra Ormanında adlarına bir fidan dikileceğine dair teşekkür belgesinin takdimiyle etkinliğimiz son buldu.

2.GÜN

21 Gün 37 Derece İş Topluluğu olarak düzenlediğimiz Geleneksel Uluslararası Ticaret Günlerinin 2. Gününü de tamamlamış olduk. Etkinliğimizin 2. Günü kulübümüzün tanıtım videosuyla başladı. Videonun ardından sözü ilk konuğumuz olan VSY Biotechnology CEO’su Dr. Ercan VARLIBAŞ aldı. Varlıbaş; Küresel biyoteknoloji pazarları ve biyoteknolojinin kullanım alanları gibi konulara değindikten sonra dünyada 10.sırada yer aldıklarını, hedeflerinin ise ilk 5’e girmek olduğunu belirtti. Konferans içinden gönüllü olan bir arkadaşımızla yaptığı eğlenceli deneyin ardından “Kendi ışığınızı bulun ve onu parlatın.” sözleriyle konuşmasına son verdi. İkinci konuğumuz olan Genomize Bilişim Genel Müdürü Dr.Erşen KAVAK kısa bir kişisel tanıtımından sonra firmasının iç yüzünden bahsetti. Ardından sempatik konuşmasıyla bizlere öğütler verdi ve “Girişimci etrafını değiştiren insandır. Girişimci parayı amaç için değil araç için kullanır” dedi. 3.konuğumuz Toyota Kalite Güvence Müdür Yardımcısı Sefa BAYKALDI 28 ülkede 53 tesisi olan Toyota’nın 170 ülkeye satış yaptığını ve otomotiv pazarının büyük bir bölümüne sahip olduğunu belirtti. Toyota firması olarak vizyonlarının kısa süreli seyahatler için elektrikli araç üretmek olduğunu sözlerine ekledi. Dördüncü ve son konuğumuz Ford Otosan İnovasyon Süreç ve Sistem Geliştirme Yöneticisi Dr. Serhat ERPOLAT inovasyon temalı olan etkinliğimizin kendi alanıyla birebir örtüştüğünü bu yüzden burada olmaktan mutluluk duyduğunu belirttikten sonra şirketin kısa bir tanıtım filmini bizlerle paylaştı ve verdiği teknik bilgilerin ardından konuşmasını sonlandırdı. Konuşmacılarımıza 21 Gün 37 Derece Hatıra Ormanında kendi isimlerine dikilecek fidan için teşekkür belgeleri takdim edildikten sonra etkinliğimizin ikinci günü sona erdi.

 

3.GÜN

21 Gün 37 Derece İş Topluluğu olarak düzenlediğimiz Geleneksel Uluslararası Ticaret Günlerinin üçüncü ve son gününü de tamamlamış olduk. Etkinliğimizin son günü Sapanca ve Akyazı Meslek Yüksek Okullarından gelen arkadaşlarımızın kendi okullarını, Akyazı ve Sapanca’nın Türkiye ticaretindeki konumunu anlatmasıyla başladı. Sunumlarının ardından arkadaşlarımız ile soru– cevap etkinliğimiz gerçekleştirildi. Daha sonra Uluslararası Ticaret Bölümündeki yabancı uyruklu öğrencilerimiz de kendi ülkelerinin doğal güzelliklerini, turizmini, ekonomisini ve Türkiye ile arasındaki ilişkiyi anlatan sunumlar yaptılar. UTG’17 adlı etkinliğimizi Toplululuk Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Yetişgin’in kapanış konuşmasıyla sonlandırdık

« Toyota | Teknik Gezi
Temel Excel Eğitimi »