Tekno Girişimcilik Semineri 16 Mart 2015 – Gönderim: Etkinlikler

Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi Uluslararası Ticaret Bölümü ve 21 Gün 37 Derece İş Topluluğu tarafından organize edilen, “Tekno Girişimcilik” konulu konferans,  16  Mart Pazartesi günü, E-bebek kurucusu ve Ceo’su  Halil Erdoğmuş ve Time2shirt ve Gömlekplus’ın kurucusu Crystal Bayraktar’ın katılımlarıyla, Sakarya Üniversitesi  Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Uluslararası Ticaret Bölümü öğretim elemanı Yrd. Doç. Dr. Sinan ESEN yapmış olduğu açılış konuşmasında, Tekno Girişimciliğin artan önemini vurgulamış, Türkiye’de niş bir alan olarak innovasyon ve tekno girişimciliğin gelecekteki konumuna değinmiştir. Açılış konuşmasının ardından, E-bebek kurucusu ve Ceo’su Halil Erdoğmuş, hayat ve iş tecrübelerini, e-mailin dahi yaygın kullanılmadığı bir dönemde kurulan E-bebek’in, bugün geldiği noktada karşılaştığı zorlukları ve bundan sonraki yol haritasını öğrencilerle paylaştığı keyifli bir sunum gerçekleştirmiştir. E-ticaretin yaygın olmadığı bir dönemde büyük bir risk alarak bu alana yatırım yapan Erdoğmuş, müşterilerin ihtiyaçlarını ve tepkilerini doğru yorumlayarak doğru adımlar atmanın önemi vurgulamıştır.

Bu yolla uyguladığı farklı kanallardan müşteriye ulaşmayı hedefleyen, “omni marketing” stratejisiyle E-Bebek, Türkiye’de 64 mağaza ve internet üzerinden satışlarla, Türkiye’nin ilk e-ticaret markalarından biri olarak büyümeye devam etmektedir. Erdoğmuş, E-Bebek’in ileriki stratejilerini ise; 2-3 yıl içerisinde uluslararası pazara açılma, halka arz ve 2020 yılında mağaza sayısını 120’ye ulaştırmak olarak belirtmiştir. Konferansın ikinci bölümünde sunumu gerçekleştiren Time2shirt ve Gömlekplus’ın kurucusu Crystal Bayraktar, tatmin edilmeyen ihtiyacın talep yaratacağı fikrinden yola çıkarak, Türkiye’de erkek giyim sektörünü niş bir alan olarak gördüğünü ve bu nedenle, kişiye özel tasarım erkek gömleklerini internet üzerinden pazarlama fikrini hayata geçirdiğini belirtmiştir. Aynı zamanda pazarlamanın dört karmasını e-ticarete uyarladığı sunumu, öğrencilerin teorik bilgi olarak pazarlamanın pratik hayattaki uygulamasını görmelerini sağlamıştır. Farklı kültürlerden ortak bir dil oluşturarak başarıya ulaştırdığı girişimcilik deneyimini öğrencilerle paylaşan Bayraktar, genç beyinlerle fikir alış verişinde bulunmanın bir girişimci olarak kendisine de katkısı olduğunu ifade etmiştir.

Konferansın sonunda,  Sakarya Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hakan Tunahan ve Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç.Dr. Umut Sanem Çitçi, E-bebek kurucusu ve Ceo’su  Halil Erdoğmuş ve Time2shirt ve Gömlekplus’ın kurucusu Crystal Bayraktar’a değerli katkılarından dolayı teşekkür belgelerini takdim etmişlerdir.

« Yerelden Globale Bir Başarı Öyküsü: Gizem Frit
Küresel Rekabette ve Türkiye Ekonomisinde Yeni Normaller »