SOSYAL GİRİŞİMCİLİK 8 Şubat 2021 – Gönderim: Genel

 

21 Gün 37 Derece İş Topluğu olarak düzenlediğimiz ‘’Sosyal Girişimcilik’’ adlı etkinliğimiz Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi Salon 3’de saat 14:00’da başladı.
İlk konuşmacımız Amerika doğumlu çöp (m)adam projesinin kurucusu olan Tara Hopkins oldu. Eğitime önem veren bir aileden gelen Tara Hopkins, konuşmasında projenin amaçları arasında ‘’Herkesin eşit düzeyde yaşamasını sağlamak’’ olduğunu aktardı. Her yıl un çuvalı, plastik poşet, ambalaj gibi birçok farklı geri dönüşüm malzemesi kullanılarak yüzlerce havlu, cüzdan, çanta vb. yapılıyor. Konuşmacımız, farklı fikirler bulmak için etrafımıza bakmamızın yeterli olacağını bunu da sadece kendi çevremizle sınırlamamamızın önemini vurguladı. Bir diğer konuğumuz yazılım mühendisi Gökhan Öztürk konuşmasına Türk aile yapısının eğitime etkisiyle başladı. Ardından eğitim sonrası iş imkanları, iş arayışı ve çalışma saatlerinin kişisel yaşama etkilerinden bahsetti. Kodluyoruz Derneği kurucu ortaklarından olan Gökhan Öztürk, Kodluyoruz’un kariyer planlama faaliyetlerini, etki alanını hareketlendirme konusunda öğrenciyle iletişimi artırma çalışmalarını aktardı. ‘’Tırtılların hepsi kelebek olmaz, sadece içinde kelebek olmayı isteyen hücreler çoğalırsa kelebek olur’’ 3. konuğumuz ilkokul öğretmeni ‘’Doğada Eğitim ‘’ projesinin kurucusu Özcan Özden oldu. Konuşmasına; saygısız, şiddet dolu, merhametten uzak bir neslin oluşmasını önlemek için kanunların ve cezaların çözüm olmadığını, tek çözümün eğitim olduğuna dikkat çekerek başlangıç yaptı. Bu doğrultuda ‘’Doğuştan insan sevgisiyle doğan tek canlı’’ olarak adlandırdığı köpek dostlarımızın çocuk gelişimindeki etkisinden bahsetti. ‘’Doğada Eğitim’’ projesi ile öğrencilerle doğayı buluşturmanın kişisel gelişimlerini yaptığı pozitif etkiyi örneklerle açıkladı.
4. ve son konuğumuz Tabit ARGE müdürü Orhan KURT tarım sektörü ile teknolojiyi bir araya getiren proje olarak tanımladığı akıllı tarım projesinin çiftçiye ve sektöre getirdiği yeniliklere değindi. Proje kapsamında 1,5 milyon çiftçiye çözüm ortağı olan Tabit’in meteoroloji raporları, hibe, destek fonları gibi konularda hizmet verdiğini söyledi.

« 2. Ulaştırma ve Lojistik Ulusal Kongresi
Yeni Dönem Tanışma Kahvaltısı »